Aktualności

W ministerstwie o deregulacjach

W środę 9 maja w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie ministra Jarosława Gowina z przedstawicielami: środowiska taksówkarzy, branży szkoleń kierowców i egzaminatorów WORD. Tematem był projekt deregulacji zawodów.
Taksówkarze reprezentowani byli przez Prezesów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Taksówkarzy. Egzaminatorów reprezentował Henryk Radomski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów, zaś w imieniu branży szkolenia kierowców w spotkaniu udział wziął Wojciech Szemetyłło, wiceprezes Polskiej Federacji Stowarzyszeń Szkół Kierowców. Na spotkaniu była obecna również Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego.

Było to spotkanie w ramach cyklu przeprowadzanych przez resort konsultacji społecznych z grupami zawodowymi podlegającymi Ministerstwu Transportu. Jak komentuje Wojciech Szemetyłło - W pierwszej części minister poinformował zebranych o celach zamieszanych deregulacji w skali całego kraju i poprosił o przedstawienie opinii zaproszonych reprezentantów.

- Przedstawiciele stowarzyszeń taksówkowych z całego kraju zdominowali dyskusję swoimi branżowymi problemami związanymi z tragiczną ich zdaniem sytuacją ekonomiczną i prawną – mówi Szemetyłło. - Podtrzymywali swój negatywny stosunek do proponowanych rozwiązań i wskazywali na inne alternatywne sposoby rozwiązania problemów.

W imieniu egzaminatorów i instruktorów nauki jazdy wypowiedział się Henryk Radomski. Przypomniał tu argumenty przedstawione w trakcie poprzednich wystąpień w sejmie i ministerstwie oraz zaapelował o ponowne przeanalizowanie argumentów dotyczących przede wszystkim wieku i stażu egzaminatorów.

Minister Gowin podkreślił, że zebrane i uporządkowane uwagi zostaną przekazane Ministrowi Transportu do dalszych konsultacji w celu wypracowania końcowego stanowiska w sprawie deregulacji.

Druga część spotkania, prowadzona przez Ministerstwa Sprawiedliwości, to wyczerpujące wypowiedzi przybyłych delegatów. Maria Dąbrowska-Loranc przychyliła się do uwag zgłoszonych przez Radomskiego i Szemetyłłę. Dotyczyły one wieku i poziomu wykształcenia egzaminatorów i instruktorów. Zwrócono również uwagę na zadania w procesie edukacji przyszłych kierowców. - Bezsprzecznie stwierdzono, że kluczowym celem jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce - mówi Szemetyłło. - Niestety fatalny i nikogo nie zadowalający poziom bezpieczeństwa na naszych drogach wymaga wypracowania norm na miarę XXI wieku. Uczestnicy spotkania z zadowoleniem przyjęli zapowiedź następnych spotkań w resorcie.

Red

Na podstawie relacji Wojciecha Szemetyłły, wiceprezesa PFSSK